درخواست فرهیختگان و هنرمندان از رئیس جمهور در مورد یارانه‌ها

۱۲۸ فرهیخته در نامه‌ای به رئیس جهمور ایجاد زمینه‌های اجرایی از طرف دولت برای چشم‌پوشی داوطلبانۀ شهروندان نوع‌دوست از یارانۀ نقدی به نفع مدارس محروم کشور و ارائه گزارش‌های مالی شفاف و منظم در زمینۀ چگونگی هزینه شدن منابع مالی حاصله را خواستار شدند.

به گزارش ایرنا، این افراد شامل ۸۰ اقتصاددان، ۲۴ هنرمند و ۲۴ جامعه‌شناس مشهور کشور هستند. در این نامه که به امضای هنرمندان مشهوری مانند اصغر فرهادی، رخشان بنی‌اعتماد، سیدرضا میرکریمی، لیلا حاتمی، علی مصفا، حسین مختاباد و فرهاد آئیش رسیده، عنوان شده است: «بسیاری از کودکان ایران‌زمین در کلاس‌هایی درس می‌خوانند که هنوز نور کافی، سرویس بهداشتی، حداقل امکانات ورزشی، آبسردکن، بخاری استاندارد و کتابخانه ندارند؛ چه رسد به امکانات آموزشی مناسبی که بتواند آنها را به نسلی توانمند و بالنده تبدیل کند.»

اقتصاددانان سرشناسی چون علینقی مشایخی، حسین عبده تبریزی، غلامعلی فرجادی، حجت‌الاسلام سیدعباس موسویان، محمد طبیبیان، حمیدرضا برداران شرکا، جواد صالحی اصفهانی و وحید محمودی نیز با امضای این نامه از دولت خواسته‌اند که با ایجاد زمینۀ اجرایی برای چشم‌پوشی داوطلبانۀ شهروندان از قسمتی و یا تمام یارانۀ نقدی خود و اهدای آن برای اجرای پروژه‌هایی با محوریت ارتقای عدالت در آموزش و پرورش، گزارش‌های مالی شفاف و منظمی را در زمینۀ چگونگی هزینه شدن منابع مالی حاصله منتشر کند تا مشارکت بیشتر مردم در چشم‌پوشی داوطلبانه از یارانۀ نقدی را شاهد باشیم.

جامعه‌شناسان معتبری چون محمد قانعی راد، علی‌اصغر سعیدی، عباس عبدی، تقی آزاد ارمکی و هادی خانیکی هم ضمن امضای این نامه تأکید کرده‌اند: «زمینه‌سازی اجرایی برای اجرای چنین برنامه‌ای به افزایش مشارکت مؤثر مردم در سایر زمینه‌ها، بهبود انسجام ملی و قوت‌بخشی سرمایۀ اجتماعی منجر خواهد شد.»

آئین بزرگداشت پنج استاد برگزار می‌شود

آئین بزرگداشت پنج استاد بزرگ سینما و تئاتر کشور توسط بنیاد سینمایی فارابی و با همکاری خانۀ سینما  برگزار می شود.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور رسانه‌ای بنیاد سینمایی فارابی، در این مراسم که با حضور مسئولان فرهنگی و هنری، جمعی از هنرمندان، سینماگران و اصحاب رسانه برگزار می‌شود، با یادکردی از مرحوم علی حاتمی کارگردان برجستۀ سینمای اصیل ایرانی، سینمای ملی از آقایان عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی، محمدعلی کشاورز، علی نصیریان و داوود رشیدی تجلیل به عمل خواهد آمد.

آئین نکوداشت پنج استاد روز یکشنبه ۱۱ اسفند ماه سال جاری ساعت ۱۸:۳۰ در سالن شماره یک سینما فرهنگ واقع در خیابان شریعتی، قلهک برگزار می‌شود.

ناکامی «گذشته» در جوایز سزار

مراسم اهدای جوایز سزار جمعه شب (۹ اسفند) در پاریس برگزار شد و فیلم گذشته که در پنج بخش نامزد جایزه بود، موفق به کسب هیچ‌کدام نشد. در بخش‌هایی که گذشته نامزد بود، برندگان اینها بودند:

- بهترین فیلم: پسرها و گیوم، سر میز غذا! (Les Garçons et Guillaume, à table)

- بهترین بازیگر زن: Sandrine Kiberlain برای فیلم ۹ ماه طولانی

- بهترین کارگردان: رومن پولانسکی برای ونوس در پوست خز

- بهترین فیلمنامۀ اریژینال: آلبرت دوپونتل برای ۹ ماه طولانی

- بهترین تدوین: والری دسین برای فیلم پسرها و گیوم، سر میز غذا!

- فهرست کامل برندگان + PDF

 

اهدای نشان ادب و هنر فرانسه به اصغر فرهادی

اعطای نشان ادب و هنر فرانسه به اصغر فرهادی

عصر امروز در پاریس نشان ادب و هنر فرانسه توسط اورلی فیلیپتی وزیر فرهنگ فرانسه به اصغر فرهادی اعطا شد.

اصغر فرهادی نشان عالی هنر و ادبیات فرانسه را می‌گیرد

اصغر فرهادی نشان عالی هنر و ادبیات فرانسه (officier dans l'ordre des Arts et des Lettres) را از وزیر فرهنگ این کشور دریافت می‌کند.

به گزارش ایسنا، این نشان پنج‌شنبه (۸ اسفند ماه- ۲۷ فوریه) طی مراسمی با حضور اورلی فیلیپتی، وزیر فرهنگ کشور فرانسه به دلیل «خلاقیت‌های هنری و تأثیر فرهادی بر هنر و ادبیات فرانسه و سراسر جهان» به این کارگردان اهدا می‌شود.

«آشنایی با لیلا» در جشنوارۀ فیلم تصویر

جشنواره فیلم تصویر

فیلم آشنایی با لیلا ساختۀ عادل یراقی در جشنوارۀ فیلم تصویر نمایش داده می‌شود. این جشنواره به همراه یازدهمین «جشن تصویر سال» از سوم تا بیستم اسفندماه در خانۀ هنرمندان ایران در حال برگزاری است. آشنایی با لیلا روز یکشنبه ۱۸ اسفند در سانس ۱۶:۳۰ تا ۱۸:۳۰ در تالار ناصری نمایش داده خواهد شد.

دربارۀ «سر به مهر» (۲۱)

- اکران سربه‌مهر پس از جشنوارۀ فجر هم ادامه یافته و اکنون پنج سینمای تهران این فیلم را نمایش‌ می‌دهند. فروش سربه‌مهر در تهران پس از ۵۷ روز نمایش (تا ۲ اسفند) به ۴۵۰ میلیون تومان رسید.

- گفت‌وگو با هادی مقدم‌دوست: فردیت در رابطه (فرهیختگان)

- دغدغۀ نیایش (فخرالدین موسایی – ابتکار)

- نگاهی به سربه‌مهر (محمدرضا پورصفار - سینمانگار)

- «سربه‌مهر»؛ کارگردانی یکدست، کمبود کنش در فیلمنامه (محمدامین نوروزی – خبرگزاری فارس)

- گفت وگو با امیرحسین علم‌الهدی: سینمای دینی چه مختصاتی دارد و چگونه مخاطب جذب می‌کند؟ (شفقنا)

معرفی «در دنیای تو ساعت چند است؟» در مجله فیلم

ماهنامۀ سینمایی فیلم در شمارۀ جدیدش (شمارۀ ۴۷۱، اسفند ۹۲) فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟ را معرفی کرده:

صفی یزدانیان برای خوانندگان ماهنامۀ «فیلم» نامی آشناست. او در کنار نویسندگی، دغدغۀ ساخت فیلم هم دارد. چند سال پیش فیلم کوتاهی با نام قایق‌های من ساخت که به عنوان بهترین فیلم جشنوارۀ فیلم کوتاه تهران انتخاب شد. یزدانیان اواخر آذر نخستین فیلم بلندش را در گیلان جلوی دوربین برد: «اصرار برای ساختن فیلم بلند نداشتم. این فیلمنامه را دوست داشتم و دلم می‌خواست آن را جلوی دوربین ببرم. دوستانم علی مصفا و فردین صاحب‌الزمانی هم لطف کردند و همراهم شدند.»

یزدانیان به عنوان سینمادوستی با دلبستگی‌های خاص سینمایی شناخته می‌شود و احتمالاً دوستداران نوشته‌های او در نخستین فیلم بلندش در پی ردیابی این علایق برمی‌آیند؛ گرچه خودش ترجیح می‌دهد در این باره چیزی نگوید. غیر از یک سکانس که در تهران فیلمبرداری شد، بیش از ۹۰ درصد از فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟ در رشت جلوی دوربین رفت و بخش‌هایی هم در لاهیجان و انزلی. پس از ۴۹ جلسه فیلمبرداری تدوین آن آغاز شد. با توجه به کلید خوردن فیلم در اواخر پاییز، بسیاری تصور می‌کردند این فیلم در جشنواره به نمایش درخواهد آمد، اما ظاهراً سازندگان فیلم چنین تصمیمی نداشتند: «نه من و نه آقایان مصفا و صاحب‌الزمانی چنین تصمیم نداشتیم که فیلم را حتماً به جشنواره برسانیم. همین الان هم دوست داریم اگر شرایط مهیا باشد، فیلم را اکران کنیم، ولی با این وضعیت اکران نمی‌توان با قاطعیت از چنین تصمیمی گفت.»

خبرهای «گذشته»

- گذشته در بیستمین دورۀ جوایز کلوترودیس (CHLOTRUDIS) نامزد چهار جایزه شده است: بهترین فیلم، بهترین کارگردان، بهترین فیلمنامۀ اریژینال و بهترین بازیگر مرد نقش مکمل (طاهر رحیم). مراسم اهدای جوایز ۱۶ مارس (۲۵ اسفند) در کمبریج ماساچوست برگزار می‌شود. دو سال پیش جدایی نادر از سیمین برندۀ جوایز بهترین کارگردانی و بهترین مجموعۀ بازیگران این انجمن شد. «انجمن کلوترودیس برای فیلم‌های مستقل» یک انجمن سینمایی غیر انتفاعی مستقر در بوستون است.

- گذشته در جوایز «انجمن بین‌المللی سینمادوستان» نامزد جایزۀ بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان شده است. برندگان این جوایز ۲۳ فوریه (۴ اسفند) معرفی می‌شوند. در جوایز دو سال پیش این انجمن جدایی نادر از سیمین در ۱۰ بخش نامزد بود که برندۀ چهار جایزه از جمله بهترین فیلم شد.

- DVD و blu-ray گذشته از ۲۵ مارس در آمریکا عرضه می‌شود.

صفحه 2 از 46

سر به مهر

در دنیای تو ساعت چند است؟

آخرین ارسال‌های فوروم

پلۀ آخر

گذشته

Go to top