صفحه نخستاخبارFEATURESفیلم‌های لیلا حاتمی در شبکه نمایش خانگی

فیلم‌های لیلا حاتمی در شبکه نمایش خانگی

- نگاهی به نسخۀ ویدئویی فیلم‌های لیلا حاتمی که در شبکۀ نمایش خانگی منتشر شده


چندی پیش (اوایل خرداد) شبکۀ iFilm سریال کیف انگلیسی را پخش کرد که نسخۀ پخش‌شده از لحاظ تصویری مورد بازیابی و اصلاحاتی قرار گرفته و کیفیت خیلی خوبی داشت. اندکی پس از آن، شبکۀ «نمایش» سیما هفت فیلم از لیلا حاتمی را در یک هفته پخش کرد، که فرصتی بود برای دیدار مجدد این فیلم‌ها. تجربۀ پخش کیف انگلیسی ما را امیدوار به تماشای نسخه‌ای مطلوب از فیلم‌ها کرده بود، ولی چنین نشد. گذشته از مسألۀ سانسور دلبخواهی فیلم‌های نمایش‌داده‌شده، کیفیت‌های گوناگون (و اغلب پایین) فیلم‌های پخش‌شده نشان داد که متأسفانه از فیلم‌هایی که از عمرشان حتی بیست سال هم نمی‌گذرد، هیچ نسخۀ ویدئویی مطلوبی در دست نیست. درواقع همان‌گونه که در همان موقع هم اشاره شد، کیفیت فیلم‌های پخش‌شده در حد نسخۀ ویدئویی موجود در شبکۀ نمایش خانگی بود.

پس بر آن شدم که مروری کنم بر نسخۀ ویدئویی فیلم‌های لیلا حاتمی که در شبکۀ نمایش خانگی منتشر شده است تا ببینیم از این فیلم‌ها چه نسخه‌ای و با چه کیفیتی در دسترس است؛ چه تنها راه دیدن فیلم‌ها پس از اکران، همین نسخۀ ویدئویی است.

(مرور فیلم‌ها به ترتیبی است که در فیلم‌شناسی آمده، نه به ترتیب اکران یا انتشار نسخۀ ویدئویی)

- کمال‌الملک سال‌ها پیش (اوایل دهۀ ۸۰) به صورت VCD توسط «مؤسسۀ رسانه‌های تصویری» منتشر شده است. احتمالاً در طی این سال‌ها چند بار دیگر هم مجدداً پخش شده باشد. نسخۀ DVD از این فیلم ندیده‌ام.

- دلشدگان هم ابتدا به صورت VCD منتشر شد. سپس نسخۀ اصلاح‌شده‌ای از آن (که متأسفانه قاب تصاویر آن به نسبت 4:3 برش خورده است) در قالب فیلم‌های «نسل اول فیلمسازان» بر روی DVD منتشر شد. همین نسخۀ DVD اخیراً به صورت مجزا هم منتشر شده است.

- لیلا نیز ابتدا به صورت VCD منتشر شد. در سال ۱۳۸۵ نسخه‌ای از این فیلم به صورت DVD توسط مؤسسۀ جوانه منتشر شد که کیفیت تصویری خوبی دارد و به نظر می‌رسد مورد اصلاحاتی قرار گرفته است. لیلا همچنین در سال ۱۳۸۹ در قالب فیلم‌های «نسل اول فیلمسازان» هم بر روی DVD منتشر شد، البته این بار با کیفیتی متفاوت با نسخۀ قبلی.

- شیدا در اوخر دهۀ ۷۰ توسط مؤسسۀ «هنرهای تصویری سوره» (وابسته به حوزۀ هنری) بر روی VCD منتشر شد که متأسفانه کیفیت خوبی ندارد و البته یک فیلم چند دقیقه‌ای از پشت صحنۀ فیلم هم ضمیمۀ آن بود. تاکنون هم همین نسخه چند بار نشر مجدد شده است که بعضاً آن فیلم پشت صحنه را هم همراه ندارد.

- میکس در اوایل دهۀ ۸۰ توسط مؤسسۀ قرن بیست و یک بر روی VCD و DVD منتشر شد (همزمان). VCD فیلم کیفیت خوبی دارد و کیفیت DVD نسبتاً خوب است.

- مربای شیرین هرچند در سال ۷۹ تولید شده، ولی اکران محدودی در بهار ۸۵ داشت و در زمستان ۸۶ توسط مؤسسۀ رسانه‌های تصویری بر روی VCD منتشر شد، که البته کیفیت تصویری خیلی خوبی هم ندارد.

- آب و آتش نیز توسط مؤسسۀ «هنرهای تصویری سوره» بر روی VCD منتشر شده است که مانند شیدا کیفیت خوبی ندارد (و البته فیلم پشت صحنه هم دارد). همین نسخۀ نازل سال پیش بر روی DVD هم منتشر شد [اطلاعات بیشتر].

- ایستگاه متروک توسط مؤسسه پردۀ نقره‌ای بر روی VCD منتشر شده است. از این فیلم در ایران همین یک نسخه منتشر شده که متأسفانه کیفیت خوبی ندارد.

- ارتفاع پست نیز ابتدا بر روی VCD منتشر شد که البته به علت پرده عریض بودن فیلم (نسبت 2.35:1) رزولوشن بسیار پایینی داشت. این فیلم در سال ۱۳۸۹ در قالب مجموعه فیلم‌های ابراهیم حاتمی‌کیا بر روی DVD منتشر شد. این نسخه از لحاظ تصویری مورد بازبینی و اصلاحات قرار گرفته است. فیلمی از پشت صحنۀ ارتفاع پست، گفت‌وگوی ابراهیم نبوی با حاتمی‌کیا در مورد این فیلم، مجموعه‌ای از عکس‌های فیلم و موسیقی متن فیلم در یک DVD جداگانه ضمیمۀ این مجموعه است (کلاً در این مجموعه هر فیلم با ضمائمش در قالب دو دیسک عرضه شده است) [اطلاعات بیشتر]

- سیمای زنی در دوردست در سال ۸۲ ساخته شد و اکران محدودی در ابتدای سال ۸۴ داشت. نسخۀ ویدئویی این فیلم در تیرماه ۸۸ به صورت VCD منتشر شد. نسخۀ دیگری از این فیلم ندیده‌ام، و حتی به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر نشر دوباره هم نشده باشد.

- سالاد فصل در ابتدای سال ۸۶ توسط مؤسسۀ سینما هفت به دو صورت DVD و VCD منتشر شد. فیلمی بیست دقیقه‌ای از پشت صحنۀ سالاد فصل ضمیمۀ DVD است.

- حکم در زمستان ۸۶ توسط مؤسسۀ رسانه‌های تصویر بر روی VCD منتشر شد که البته کیفیت متوسطی دارد. همین فیلم در سال ۸۹ هم در قالب فیلم‌های «نسل اول فیلمسازان» بر روی DVD منتشر شد (با کیفیتی متفاوت و البته همچنان با کراپ 4:3). همین نسخه اخیراً به صورت مستقل هم توزیع شده است.

- شاعر زباله‌ها در اسفند ۹۰ بر روی DVD منتشر شد، که تعدادی عکس از فیلم و فیلمی از پشت صحنه ضمیمۀ آن است، هرچند کیفیت تصویر خیلی خوب نیست [اطلاعات بیشتر].

- هر شب تنهایی در خرداد ۸۹ توسط مؤسسۀ «هنرنمای پارسیان» بر روی VCD منتشر شد.

- بی‌پولی نیز در اردیبهشت ۸۹ بر روی VCD منتشر شد.

- چهل‌سالگی در دی ۸۹ بر روی DVD منتشر شد که با یک فیلم بیست دقیقه‌ای از پشت صحنۀ فیلم همراه است.

- پرسه در مه در تیرماه ۹۱ بر روی DVD منتشر شد، بدون هیچ‌گونه ضمائمی [اطلاعات بیشتر]

- چیزهایی هست که نمی‌دانی در دی‌ ۹۱ بر روی DVD منتشر شد، آن هم بدون هیچ ضمائمی [اطلاعات بیشتر]

- سعادت‌آباد در اردیبهشت ۹۱ بر روی DVD منتشر شد، البته با سانسور، کیفیت نامناسب و تبلیغات وسط فیلم! به همراه چند عکس و فیلمی کوتاه از پشت صحنه [اطلاعات بیشتر]

- جدایی نادر از سیمین در مهرماه ۹۰ توسط مؤسسۀ «هنرنمای پارسیان» بر روی DVD و blu-ray منتشر شد. هرچند در ابتدا فقط چند عکس ضمیمۀ فیلم بود، پس از چند بار بازنشر، فیلمی از پشت صحنۀ فیلم هم به آن افزوده شد [اطلاعات بیشتر]

- نارنجی‌پوش در مهرماه ۹۱ بر روی DVD منتشر شد [اطلاعات بیشتر]

در میان فیلم‌های لیلا حاتمی آسمان محبوب و سربه‌مهر هنوز اکران نشده‌اند. ویدئوی فیلم‌های شیرین، آشنایی با لیلا و پلۀ آخر و سریال پریدخت هم هنوز منتشر نشده است.

پی‌نوشت (مرداد ۹۳): پلۀ آخر در آذر ۹۲ در شبکه نمایش خانگی منتشر شد.


سربه‌مهر هم پس از اکران، در خرداد ۹۳ به صورت DVD منتشر شد.


------------------------------------------------------------------------------------------

آنچه اشاره شد نسخه‌های ویدئویی فیلم‌هاست که در ایران منتشر شده است. ویدئوی تعدادی از فیلم‌های لیلا حاتمی در خارج از کشور نیز منتشر شده که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:

- ویدئوی دو فیلم لیلا و ایستگاه متروک توسط مؤسسۀ First Run Features در آمریکای شمالی به صورت DVD منتشر شده است.

- در سایت آمازون همچنین فیلم‌های شیرین و ارتفاع پست هم به صورت DVD عرضه می‌شوند.

- جدایی نادر از سیمین در کشورهای مختلفی که اکران شده، به صورت DVD (و بعضاً blu-ray) توزیع شده است:

- فیلم‌های ارتفاع پست، حکم و سالاد فصل توسط مؤسساتی که فیلم‌های ایرانی را منتشر می‌کنند، به صورت DVD منتشر شده‌اند:

------------------------------------------------------------------------------------------

- سریال هزاردستان (که لیلا حاتمی حضور بسیار کوتاهی در آن دارد) توسط مؤسسۀ سروش در قالب ده VCD عرضه شده است.

پ.ن: مؤسسه سروش در سال ۹۲ هزاردستان را در قالب DVD هم عرضه کرد.


- سریال کیف انگلیسی نیز در قالب پنج VCD توسط سروش عرضه شده است که البته کیفیت تصویر مناسبی ندارد و بخش‌هایی از سریال در آن حذف شده است.

پ.ن: مؤسسه سروش در سال ۹۳ نسخۀ کامل سریال کیف انگلیسی را در قالب DVD منتشر کرد. [اطلاعات بیشتر]

 ------------------------------------------------------------------------------------------

جدول لیست فیلم‌ها:

list

 

نظرات   

 
+1 #12 پاسخ: فیلم‌های لیلا حاتمی در شبکه نمایش خانگیشهریار 1394-06-01 01:31
یک مورد دیگر در مورد فیلم‌های شبکه نمایش خانگی
آیا وقتی ما هزینه فیلم را پرداخت می‌کنیم آیا درست است شرکت‌ها باز هم آگهی تبلیغاتی در فیلم قرار می‌دهند
نقل قول کردن
 
 
+3 #11 پاسخ: فیلم‌های لیلا حاتمی در شبکه نمایش خانگیadmin 1392-05-22 16:16
چند نکته:
۱) من اخیراً DVD فیلم «میکس» را یافتم. البته از کم و کیف آن مشخص است که از محصولات ته‌ماندۀ انبار است و مربوط به همان انتشار حوالی سال ۱۳۸۶ است. کیفیت تصویر البته به آن خوبی که فکر می‌کردم نیست، ولی باز قابل قبول است.

۲) همچنین دیدم که «ارتفاع پست» را مؤسسه سوره هم در قالب VCD منتشر کرده بود. حتی فکر می‌کنم ابتدا سوره این فیلم را منتشر کرده بود و بعداً مؤسسه رسانه‌های تصویری این کار را بر عهده گرفته است.

۳) نسخۀ DVD «حکم» هم به صورت مستقل (با جلد مقوایی!) منتشر شده است که مانند همان نسخۀ مجموعۀ «فیلمسازان نسل اول» است، ولی خوشبختانه کیفیت تصویرش اندکی بهتر است، هرچند همانند آن یکی به صورت 4:3 برش خورده است.
نقل قول کردن
 
 
+5 #10 RE: فیلم‌های لیلا حاتمی در شبکه نمایش خانگیfadedaway 1392-05-08 00:39
تکلیف فیلم اشنایی با لیلا چیه؟قراره اکران بشه یا قراره همین طوری بیاد شبکه نمایش خانگی؟

----------------------------------

admin: اکران که قرار نیست بشود. این که چه زمانی به صورت ویدئو منتشر شود هم معلوم نیست.
نقل قول کردن
 
 
+12 #9 RE: فیلم‌های لیلا حاتمی در شبکه نمایش خانگیnegar 1392-05-07 13:28
من فقط منتظرم پله اخر وارد بازار بشه که بخرمش و تنها به تماش بشینم. :-)
نقل قول کردن
 
 
+5 #8 RE: فیلم‌های لیلا حاتمی در شبکه نمایش خانگیهوادار 1392-05-07 03:39
۱- خیلی ممنون! واقعاً فکر نمی کنم نسخه ی دیگری غیر از این ها موجود باشد. من خودم از این اصطلاحات فنّی سر در نمی آورم. مثل کراپ 4:3 ولی می توانم بگویم مثلاً از VCD «ایستگاه متروک» متنفّرم. بس که کیفیّت بدی دارد. یا مثلاً DVD «سعادت آباد» را نخریدم چون رسماً توهین بود.
۲- کار های جوانه ی پویا یک زمان خیلی خوب بود که متأسّفانه دیگر ادامه نیافت.
۳- من احساس می کنم «یه حبّه قند» به دلیل این که محصول حوزه هنری است حالت رو کم کُنی دارد! و گرنه مثلاً «آب و آتش» هم محصول همین نهاد است. در مورد «پلّه ی آخر» هم فکر کنم مؤسّسه رسانه های تصویری ویدیوی آن را منتشر خواهد کرد. چون من تبلیغ آن را در مجلّه ی فیلم در سال گذشته دیدم.
نقل قول کردن
 
 
+9 #7 RE: فیلم‌های لیلا حاتمی در شبکه نمایش خانگیadmin 1392-05-07 01:01
یکی از نکات تأسف‌برانگیز در روند انتشار DVD فیلم‌های ایرانی، روند تقریباً نزولی کیفیت این نسخه‌ها بوده است. در سال‌های اولی که فیلم‌های ایرانی علاوه بر VCD روی DVD هم منتشر می‌شدند (حدود سال‌های ۸۳ تا ۸۵)، نسخه‌ای که منتشر می‌شد هم از لحاظ کیفیت تصویر بسیار خوب بود، هم از لحاظ امکانات فنی DVD در حد استاندار بود و هم بسته‌بندی بسیار خوبی داشت. به‌خصوص می‌توان به محصولات مؤسسۀ قرن ۲۱ در آن سال‌ها اشاره کرد که DVDهایی که منتشر می‌کرد از لحاظ کیفیت تصویر با بهترین محصولات این روزها برابری می‌کرد، منوی چندزبانه و زیرنویس به چند زبان داشت، و حتی جلد DVD هم طراحی زیبا داشت. دوستان احتمالاً DVD فیلم‌های شهرزیبا، چهارشنبه‌سوری و مهمان مامان را از این شرکت به یاد دارند.
حتی دیگر شرکت‌ها هم محصولات سروشکل‌داری تولید می‌کردند. مثلاً DVD «سالاد فصل» (که توسط «سینما هفت» عرضه شده) هم کیفیت تصویر خوبی دارد، هم ضمائمی دارد (۲۰ دقیقه پشت صحنه) و هم بسته‌بندی شیک دارد.
اما در گذر سال‌ها و زمانی که شرکت‌ها برای جلوگیری از زیان‌دهی به فکر کاستن از کیفیت افتادند و همچنین به‌خصوص از ابتدای سال ۹۰ که همۀ فیلم‌ها قرار شد فقط بر روی DVD منتشر شوند، شاهد افت کیفیت بودیم. اول از همه هم بسته‌بندی بود که از قاب به یک پاکت مقوایی تغییر کرد و همچنان هم باشدت ادامه دارد (فکر نمی‌کنم در هیچ‌جای دنیا فیلم‌ها «فقط» با جلد مقوایی عرضه شوند!)، بعد هم کیفیت تصویر بود که احتمالاً به روش‌های ارزان‌تر و سریع‌تر اسکن روی آورده‌اند (در این مورد واقعاً از لحاظ فنی اطلاعاتی ندارم، ولی کیفیت تصویر محصول نهایی گواه این ادعاست)، و بدتر از همه سوءاستفاده از امکانات فنی منوهای DVD، به‌طوری که در همه‌جای DVD آگهی جاسازی کرده‌اند (!) که هر منویی را بزنید پیش از پخش آن قسمت چند دقیقه آگهی پخش می‌شود که اغلب هم غیرقابل پرش است (به خصوص در دستگاه‌های پخش خانگی. در نرم‌افزارهای کامپیوتری به‌هرحال امکانی برای رسیدن سریع به فیلم اصلی موجود است). در یک کلام تولید DVD را هم کاملاً «ایرانیزه» کرده‌اند (به معنای بدش البته!)
نقل قول کردن
 
 
+7 #6 RE: فیلم‌های لیلا حاتمی در شبکه نمایش خانگیadmin 1392-05-07 00:42
یکی از دلایلی که این مطلب را منتشر کردم غیر از آنچه در مقدمه آورده‌ام این بود که اخیراً نسخه‌ای از فیلم «یه حبه قند» بر رروی DVD9 منتشر شد که کیفیت بسیار خوبی دارد. درواقع شاید بتوان گفت بهترین فیلم ایرانی است که من بر روی DVD دیده‌ام. رزولوشن تصویر هم 1024x576 واقعی است. بسته‌بندی آن هم بسی شکیل است (و فقط یک پاکت مقوایی نیست).
http://www.leila-hatami.com/images/gallery/vd/yehabbaghand_dvd9.jpg
این نشان می‌دهد اگر همتی و علاقه‌ای در کار باشد و از آن مهم‌تر احترامی برای مخاطب قائل شوند تولیدکنندگان اثر، امکان تولید اثری با کیفیت خوب هم موجود است. مشاهدۀ این فیلم گذشته از اینکه باعث حسرت خوردن بابت آنچه تاکنون به عنوان نسخۀ ویدئویی فیلم‌های ایرانی منتشر شده، می‌شود (چون کیفیت‌هایی که اینجا در مورد فیلم‌های لیلا حاتمی توصیف کردم در مورد اغلب فیلم‌های ایرانی هم همین‌گونه است)، اندکی هم امیدوارمان می‌کند به آینده. از قرار معلوم ویدئوی «پلۀ آخر» تا حدود یک ماه دیگر منتشر می شود. من نمی‌دانم تولید ویدئوی این فیلم را به کدام شرکت سپرده‌اند و کیفیت محصول نهایی در چه حدی خواهد بود (و با توجه به وضع موجود چندان هم امیدوار نیستم که با کیفیتی متفاوت از آنچه تاکنون رایج بوده روبرو شوم) ولی می‌شود این امید را داشت که صاحبان این اثر -که اتفاقاً تمام مالکیت مادی و معنوی فیلم را در اختیار دارند و با دیگرانی شریک نیستند- برای احترام به مخاطب هم که شده در فکر تهیۀ نسخۀ ویدئویی مطلوبی از این فیلم باشند.
نقل قول کردن
 
 
+7 #5 RE: فیلم‌های لیلا حاتمی در شبکه نمایش خانگیستاره 1392-05-05 21:57
نمیدونم چرا برای بعضی ازاین فیلم ها ازتصویر بازیگر درخود فیلم استفاده نشده! مثلا در"سیمای زنی در دوردست" عکس لیلا با روسری سفید برای فیلم آب وآتش است !یاتصویر پشت جلد" سالادفصل" برای فیلم شیدا!درضمن پارسال VCD فیلم حکم روگرفتم،تصویر روی جلدش با چیزی که اینجا قرارداده شده کمی تفاوت دارداماکیفیت خوبی دارد عالی نیست اما خوبه.
نقل قول کردن
 
 
+4 #4 RE: فیلم‌های لیلا حاتمی در شبکه نمایش خانگیfadedaway 1392-05-05 01:07
من چند وقت پیش اب و اتش پیدا کردم.به صورت vcd.روی جلد نوشته شده بود،پخش مجدد که البته پخش کننده هم تصویر دنیا هنر بود.متأسفانه همان طور که ذکر شده،کیفیت پایینی دارد.
نقل قول کردن
 
 
+5 #3 RE: فیلم‌های لیلا حاتمی در شبکه نمایش خانگیadmin 1392-05-05 01:04
همان‌گونه که در ابتدای متن هم اشاره شده، کیفیت اغلب این نسخه‌های ویدئویی پایین است. درواقع هیچکدام را نمی‌توان خیلی خوب نامید (شاید غیر از «جدایی نادر از سیمین»). در متن هرجا که کیفیت خوب نبوده اشاره کرده‌ام، بقیۀ فیلم‌ها هم اکثراً کیفیت متوسطی دارند و به‌ندرت خوب هستند.
در یک ارزیابی کلی در بین فیلم‌هایی که روی DVD منتشر شده به نظر من از لحاظ کیفیت می‌توان این رده‌بندی را برای شان در نظر گرفت:
جدایی نادر از سیمین، پرسه در مه، سالاد فصل، نارنجی‌پوش، چهل‌سالگی، لیلا، ارتفاع پست، دلشدگان (بدون توجه به کراپ 4:3)، چیزهایی هست که نمی‌دانی، سعادت‌آباد، حکم

حکم را آخر آوردم چون با توجه به بلایی که در انتشار DVD بر سرش آورده‌اند (کراپ 4:3 و افزایش شارپنس به طوری که تصاویر شبیه ویدئوهای VHS قدیمی شده!) عملاً بی‌کیفیت‌ترین چیزی است که می‌شده روی DVD عرضه شود. البته «آب و آتش» را در این مورد اصلاً به حساب نیاورده‌ام!

در مورد نسخه‌های VCD: در سال‌های آخری که فیلم‌ها با این فرمت منتشر می‌شدند کیفیت‌ها به حد استاندارد رسیده بود و ایراد خاصی نمی‌شد به آنها گرفت. ولی بدترین کیفیت‌ها در این زمینه مربوط به سال‌های آغاز انتشار است که به نظر می‌رسد نحوۀ تولید سی‌دی، فیلمبرداری ویدئویی از پرده بوده (در برخی از فیلم‌های مؤسسۀ رسانه‌های تصویری حتی انحنای پرده هم در فیلم معلوم است!) و کیفیت حاصل دقیقاً چیزی مشابه نسخۀ پرده‌ای فیلم‌های آن ور آب می‌شد! در بین فیلم‌های لیلا حاتمی هم به نظر می‌رسد «شیدا» و «آب و آتش» به همین شیوه تولید شده‌اند! ولی خب کم‌کم کیفیت سی‌دی ها هم بهتر شد. آنها را هم به نظر من می‌توان از لحاظ کیفی به این ترتیب رده‌بندی کرد:
میکس، هر شب تنهایی، بی‌پولی، کمال‌الملک، دلشدگان، سیمای زنی در دوردست، حکم، مربای شیرین، ایستگاه متروک، کیف انگلیسی، آب و آتش، شیدا
نقل قول کردن
 
 
+6 #2 RE: فیلم‌های لیلا حاتمی در شبکه نمایش خانگیadmin 1392-05-04 23:30
از دوستان خواهشمندم اگر نسخۀ ویدئویی دیگری از فیلم‌ها (غیر از آنچه در اینجا ذکر شده) دیده‌اند یا در اختیار دارند، اعلام کنند و مشخصات آن را ذکر کنند.
نقل قول کردن
 
 
+7 #1 توضیحاتadmin 1392-05-04 23:27
۱) از برخی از این فیلم‌ها نسخۀ VHS هم منتشر شده است (فیلم‌های قدیمی‌تر مانند کمال‌الملک، لیلا، آب و آتش، شیدا)، که به آنها (به علت خارج از رده بودن) اشاره نکرده‌ام.

۲) مؤسسه رسانه‌های تصویری اولین VCDهایش را در اواخر سال ۱۳۷۸ منتشر کرد. از آن پس خیلی از فیلم‌هایی که قبلاً به صورت VHS بود را بر روی سی دی هم منتشر کرد. فلذا من تاریخ دقیق انتشار VCD فیلم‌هایی مثل کمال‌الملک و لیلا را نمی‌دانم. احتمالاً همان سال‌ها (بین ۷۹ تا ۸۱ مثلاً) بوده.

۳) در بین نسخه‌هایی که در بالا (و جدول) اشاره شده من DVD فیلم «میکس» را ندارم (چون نیافته‌ام)، VCD «سالاد فصل» را ندارم (چون همزمان با DVD منتشر شده بود و بالطبع من DVD را گرفتم) و بلوری «جدایی نادر از سیمین» را نیز ندارم (چون دستگاه خواندنش را ندارم! هرچند توزیعش هم بسیار محدود بوده). بقیه را دارم و عکس‌ها هم (نسخه های ایرانی) همه اسکن جلد و پشت جلد است.

۴) خیلی از فیلم‌هایی که روی VCD منتشر شده (به‌خصوص توسط مؤسسه رسانه‌های تصویری) در گذر سال‌ها چند بار مجدداً منتشر می‌شوند (حتی بعضاً با طرح جلد جدید، مانند «حکم» که دو طرحش را در بالا می‌بینید). اما من در سال‌های اخیر در فروشگاه‌های ویدئویی اثری از خیلی از فیلم‌های فوق ندیده‌ام. مشخصاً فیلم‌های سیمای زنی در دوردست، مربای شیرین، ایستگاه متروک و سالاد فصل فکر می‌کنم الان به سختی یافت شوند.
نقل قول کردن
 

نوشتن نظر


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین ویدئوها

facebook

آپارات

مرور فیلم‌های لیلا حاتمی در شبکه نمایش

Go to top